Sušené maso je tu s nám už od dávných dob, přesto se ale určitě najde pár věcí, které jste o něm třeba ještě nevěděli nebo by vás ani nenapadly. Proto jsme si pro vás připravili 5 různých zajímavostí o sušeném masu.
Pokud byste se někdy náhodou vydali na cestu do vesmíru, sušené maso by vám bylo věrným společníkem. NASA sušené maso používá jako jeden z důležitých zdrojů proteinu pro astronauty již od roku 1996!
Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou jerky záležitostí spíše západních kultur, není tomu tak. Třeba v Nepálu můžete ochutnat sukutl, v Číně bakkawu, v Brazíli carne seca a v Jižní Africe biltong, který se od klasických jerky liší výrobním procesem a chutí.
Při sušení masa se může zredukovat původní hmotnost masa až na dvě třetiny. Například z 1,5 kg čerstvého masa, můžeme dostat přibližně 0,5 kg masa sušeného. Vždy ovšem záleží na konkrétním druhu masa, který pro sušení vybereme.
Sušené maso se začalo používat i jako proviant v armádě, a to po první světové válce. Mezi jeho největší výhody totiž patří jeho skladnost a nízká hmotnost, ale především také vysoký obsah bílkovin a nízký obsah soli, což bylo výhodné pro dlouhé přesuny vojsk.
Sušené maso lze vyrobit prakticky z jakéhokoliv masa. Ať už se jedná o druhy klasické, jako je maso hovězí či krůtí, anebo druhy méně obvyklé, jako je maso z lososa či soba.